Telefon: +90 532 068 61 80 Eposta: obezitecerrahi@gmail.com

Obezite Nedir


obezite nedir

Vücutta aşırı yağ depolanması olan obezite bir çok hastalığın ana sebebi olmaktadır. Karaciğer, eklem,  kalp damar hastalıklarına sebep olmasının yanı sıra hormonlar üzerindeki etkisi ayrıca psikolojik sorunlara kaynak olmaktadır. Obezite nedir dendiğinde artık eskisi gibi sadece basit bir şişmanlık durumu olarak algılanmamakta aksine ciddi bir hastalık olduğu herkes tarafından kabul edilmektedir.

Obezite Testi ve Obezite Nedir?

Boy kilo orantısı yani vücut kitle indeksi ve ya diğer adıyla beden kitle indeksi olan bu hesaplama bizlere ilk etapta obezitenin tespiti hakkında fikir vermektedir. Yapılan bu orantılama sonucunda üç ayrı obezite grubu oluşmaktadır. Vücut kitle indeksi 30 ve 35 arasında olan hastalar için birinci, derece obezite hastası, 35 ve 40 arasında olanlara da ikinci derece obezite hastası  ve en son olarak 40 ve üstü olanlara da üçüncü derede obezite hastası denmektedir. Tüm tanıların konması için detaylı obezite testi yapılması gerekli bir durumdur.
Tüketilen gıdalardan alınan enerjinin  harcanmaması durumunda vücutta yağ olarak depolanması ve bu durum düzenli olarak devam ettiğinde vücutta olması gerekenden fazla yağ birikmesi meydana gelmektedir ki  buda bize obezite nedir sorunun cevabını vermektedir.

Çocuklarda Obezite Nedir?

Çocuklarda da obezite görülmesi ve tesbit edilmesi sonucunda yaş gruplarına göre farklı müdahaleler ve tedaviler uygulanmaktadır. Obezite nedir çocukta obezite olurmu diye düşünen toplum anne babalar da sosyal baskı oluşturmakta ve stres yaratmaktadır. Çocuklarda tedavi süreci daha hızlı olabilmektedir. Anne babaların çocuklarının obezite hastası olduğunu fark etmesi tedavi sürecine başlayabilmeleri için çok önemlidir. Doktorun yönlendirmelerine harfiyen uyulması da çok önemlidir. Anne ve babalar için çok zorlayıcı bir süreç olmasına karşın doktorun tavsiyelerinin yerine getirilmesi durumunda çok hızlı sonuç alınmaktadır.

Vücut kitle indeksi VKİ İngilizce Body Mass Index BMI yani boy kilo arantısı sonucunda bulunan  değer kırk’ın üzerinde olmasına morbid obezite denilmektedir. Morbid obezite sağlığı ciddi tehlikeye sokan karaciğer, akciğer, kalp damar kısacası tüm iç organların rahatsızlanmasına sebebiyet vermektedir. Cerrahi müdahale gerektiren bu durum tedavi edilmemesi durumunda ölüme sebebiyet verebilmektedir. Obezite cerrahisi için obezite doktoruna  giden morbid obezite hastası doktor ile uyum içinde olmalı tüm tetkikler sonucunda hasta için en uygun operasyona karar almalısı ve tedavi sürecine ciddiyetle başlaması gerekmektedir.