Telefon: +90 532 068 61 80 Eposta: obezitecerrahi@gmail.com

Obezite Nedir


obezite nedir

Obezitenin genel olarak anlamı vücutta aşırı yağ birikmesidir. Karaciğer, eklem,  kalp damar hastalıklarına sebep olmasının yanı sıra hormonlar üzerindeki etkisi ayrıca psikolojik sorunlara kaynak olmaktadır. Obezite nedir dendiğinde sadece vücutta aşırı yağ birikimi olarak algılamamak, obeziteyi bir hastalıklar grubu olarak adlandırmak daha doğrudur.

Obezite Testi ve Obezite Nedir?

Obez olup olmadığımıza karar vermek için sadece kiloya bakmak doğru değildir. Burada boy kilo oranı önemlidir. Bu amaçla vücut kitle indeksi denen bir formül kullanılmaktadır. Vücut kitle indeksini elde etmek için hastanın kilosu boyun metre cinsinden karesine bölünmektedir. Yani hasta 100 kilo ve boyu 1.7 m ise, 100 rakamı 1.7’nin karesine yani 2.89’a bölünmektedir. Böylece 34.6 rakamı elde edilir.

Yapılan bu hesaplama sonucunda kişiler belli gruplara ayrılmaktadır. Kişinin VKİ (vücut kitle indeksi) 30’un üzerinde ise obez denilmektedir. Eğer 40’in üzerinde ise kişi morbid obez yani öldürücü obezdir. Eğer kişi 50’nin üzerinde ise süper obez olarak isimlendirilmektedir.

 

Vücut Kitle İndeksi

BOY

CM

AĞIRLIK

KG

Hesapla