Telefon: +90 532 068 61 80 Eposta: obezitecerrahi@gmail.com

Vücut Kitle İndeksi Hesaplama


Vücut Kitle İndeksi

BOY

CM

AĞIRLIK

KG

Hesapla

Vücut kitle indeksi hesaplama boy ve kilonun orantısının yapıldığı bir hesaplama şeklidir. Vücut ağırlığınızın kilogram birim cinsinden değerinin boyunun metre birim cinsinden olan değerinin karesine kg/m²   bölünmesiyle bulunan değerdir. Dünya sağlık örgütü BMI Body Mass Index değerlerinin bulunduğu aralıklara göre obezite derecelendirmesini yapmıştır.

Vücut Kitle İndeksi Hesaplama Sonucuna Göre Obezite Dereceleri

Dünya  sağlık örgütünün vücut kitle indeksi hesaplama sonucuna göre yaptığı obezite sınıflandırması şöyle sıralanmaktadır. VKİ-BMI 15 den az olanlar için aşırı zayıf, VKİ-BMI  15 ile 18,5 arasında olanlar için zayıf, VKİ-BMI 18,5 ile 24,9 arasında olanlar için normal kilolu, VKİ-BMI 25 ile 29.9 arasında olanlar için fazla kilolu ve ya şişman, VKİ-BMI 30 ile 34.9 arasında olanlar için birinci derece obezite, VKİ-BMI 35 ile 39.9 arasında olanlar için ikinci derece obezite, VKİ-BMI 40 üzerinde olanlar için üçüncü derece obezite ve ya morbid obezite olarak derecelendirilmektedir.

Cinsiyete Göre Vücut Kitle İndeksi Hesaplama Sonucu Değerlendirme

Kadın ve erkek vücudunda olması gereken yağ oranları birbirinden farklıdır. Erkekte olması gereken yağ oranı % 12-18 arasında olmakta bu oranın yetişkin bir erkek içindir. Kadında ise olması gereken yağ oranı % 20-28 arasında olmakta aynı şekilde bu oranın yetişkin bir kadın için geçerlidir. Vücut kitle indeksi obezite tanısı konacak aralıkta ise obezite ameliyatı için konusunda uzman obezite cerrahına gidilmelidir. Sağlığı olumsuz etkileyen obeziteden kurtulmak için yapılması gereken obezite cerrahisi fiyatları çok farklı aralıklarda olabilmektedir. Uygun fiyatlarda bir operasyon yaptırmak için başarılı ve işinde uzman bir cerrah bulunması obezite cerrahide mümkün olmaktadır.

Detaylı vücut kitle indeksi hesaplamada sadece vücut ağırlığı ve boy baz alınmamaktadır. Cinsiyetin ve bel çevresinin genişliği de VKI hesaplama yapılmasında baz alınan diğer iki ana kriterdir. Bu hasapla tanının konmasında esastır ancak asıl önemli olan obezitenin gerçekleşmesine sebep olan asıl etkenin bulunmasıdır. Bilindiği üzere hormonsal, psikolojik, metabolik ve yaş gibi bir çok sebebi olabilmektedir. Esas olan obezite doktorunuzun sorunun kaynağını bulup obezitenin tedavisini yaptıktan sonra hastalığın tekrarlamasının yolunu kapatmaktır.

Vücut kitle indeksi, nasıl ve ne için hesaplandığı şöyle açıklanabilir. Kilogram cinsinden beden ağırlığının boyun metre cinsinden karesine bölünmesiyle elde edilen değer bizlere vücutta ki fazla  yağ miktarıyla ilgili yaklaşık tanı konulmasını sağlamaktadır. Ancak sadece detaylı obezite testi kesin obezite tanısının konmasını sağlamakta sadece kitle indeksinin öğrenilmesi obezite tanısı için yeterli olmamaktadır. Obezite tanısı içerisinde olan bir kitle indeksiniz varsa ve kilo verme çalışmalarında başarısız olduysanız mutlaka bir obezite doktoruna muayene olmalısınız.

Yaşa Göre Vücut Kitle İndeksi

Yaşa göre kitle indeksi, yaşlandıkça kilolu olmak normal midir gibi sorulara cevap verilebilmesi kişinin yaşı kilosu boyu ve bel çevresinin değerlerinin değerlendirilmesi gerekmektedir. Yaş ilerledikçe hareketlerin azalması dolayısıyla vücuttaki kaslarda azalma yağ oranında artış olmakta bu da yaşlılarda genellikle kiloda düşüşe neden olmaktadır. Yaşlılarda bir kilo düşüşü olmasa da vücutlarında ki yağ oranı artmaktadır. Bu sebepten yaşı ilerleyen kişilerin detaylı tetkikler yaptırmaları gerekmektedir.

Çocuklarda vücut kitle indeksi nedir diye öğrenmek istediğinizde oldukça geniş bir liste görebilirsiniz çünkü çocuğun kaç yaş kaç aylık olduğuna cinsiyetine boyuna göre olan değerler bulunmaktadır. Çocuklarda kitle indeksinin hesaplanmasının tüm verilerin doğru girilmesi çok önemlidir. Yanlış girilen yaş veya boy ölçülerinin sonuçları anne ve babaların çocuğum obezite hastası diye tedirginlik yaşamalarına sebebiyet verebilir. Çocukların fazla kilolu olması ilerleyen yaşlarda obezite hastası olması olasılığı yüzde yetmiş gibi oldukça yüksek bir orandır.

 

Cinsiyete Göre Vücut Kitle İndeksi

Cinsiyete göre farklılık göstermekte midir diyenler dünya sağlık örgütünün hazırladığı genel kitle indeksi listesine baktıklarında görecektirler. Erkek ve kadınların vücut kitle indeksi aynı olmasına rağmen farklı obezite gruplarında olmaktadır. Kadın ve erkeğin kas oranlarındaki farlılıktan dolayı aynı kiloda ve boyda olsalar dahi vücutlarındaki yağ oranı farklıdır. Erkekler daha kaslı kadınlar ise daha az kaslı olduğundan erkeklerin yağ oranı daha fazla kiloda ancak aynı yağ oranına tekabül etmektedir.