Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Covid 19 Sonrası Obezite Ameliyatları

Covid-19 nedeniyle bütün dünyada sağlık sistemi ve ekonomik sistem oldukça etkilendi. Tüm ülkelerde sağlık sistemleri test edildi. Birçok ülkenin sağlık sistemi bu pandemiyi kaldıramadı ve çok zorlandı. Türkiye’de de birçok hastane pandemi hastanesi ilan edildi. Elektif dediğimiz acil olmayan ameliyatlar pandemi sonrası ertelendi. Bu dönemde hastanelerin çoğunda sadece acil ameliyatlar ve bazı kanser ameliyatları yapıldı.

Covid pandemisinin yavaşladığı bu günlerde en çok merak edilen konun normalleşmenin ne zaman başlayacağı. Karantina döneminde hastalarda bazı sağlık problemleri de arttı. Özellikle obezite sınırında olan hastalarda hareketsizlik ve belirsizliğin yol açtığı psikolojik sorunlar nedeniyle kilolar daha da arttı. Tabii ki normalleşme ile birlikle obezite ameliyatlarının ne zaman başlayacağı da merak konusu. Obezite ameliyatlar da acil ameliyatlar olmadığından dolayı pandemi süresince ertelendi. Covid’li hasta sayısının giderek azalması hastaneleri de rahatlattı. 1 Haziran itibariye birçok hastanenin pandemi hastanesi sınıfından çıkarılması planlanıyor.

Biz ekip olarak 1 Haziran itibari ile ameliyatlara başlamayı planlıyoruz. Tabii ki ameliyatlara başlanacak olması tedbirlerin azaltılacağı anlamına gelmiyor. Pandemi öncesinden farklı olarak hem hasta hem de personel güvenliği açısından ameliyat öncesi hastalar hem Covid için PCR testi hem de akciğer tomografisi ile değerlendiriliyor. Bu testler normal çıkarsa hastalar ameliyata alınıyor.

Bu pandemi sürecinin bir süre daha süreceği tahmin ediliyor. Bu yüzden obezite ameliyatı olacak hastaların ameliyat tarihlerinin çok ileriye ertelenmesi de hastaların obezite bağlı yandaş hastalıklardan daha fazla zarar görmesine yol açabiliyor. Covid hastaları hastanelerde çok azaldığı için personel ve hasta güvenliği için gerekli tedbirler alınarak bu ameliyatların güvenle gerçekleştirilebileceğine inanıyoruz.