Telefon: +90 532 068 61 80 Eposta: obezitecerrahi@gmail.com

Mide Ameliyatı Riskleri

Mide ameliyatının riskleri hastanın ameliyata karar vermesinde en önemli kriterlerdendir. Obezite ameliyatına karar verenlerin en çok korktuğu hayatını kaybetmesine yol açabilecek risklerdir. Mide ameliyatlarında riskler zaman içinde giderek azalmıştır. Günümüzde mide ameliyatından ölme riski binde birden daha azdır. Ameliyat için tecrübeli bir merkez ve tecrübeli bir doktor seçtiğinizde riskler oldukça düşmektedir. Özellikle bizim gibi Surgeon of Excellence sertifikası olan doktorlar da bu riskler oldukça azdır. Ameliyat sonrası risk oluşursa da bu tip komplikasyonlar en az zararla atlatılabilir.

Oluşabilecek Ciddi Riskler

Kaçak (Sızıntı): Hastaların en çok sordukları ameliyat risklerindendir. Nadir olarak gelişir. Gelişme riski % 1-2 arasındadır. Şu anda bizim kliniğimizde kaçak gelişme riski binde 1 olarak gerçekleşmiştir. Genelde ilk 15 günde gelişir. Sonra gelişme olasılığı çok düşüktür. Kaçak erken saptandığında tedavisi günümüzde kolay tedavi edilebilmektedir. Geç saptandığında ise işler daha zordur. Sizde çok ciddi semptomlar verir. Hastalarda ateş, çarpıntı, karın ağrısı ve nefes almakta zorluk olabilir. Bu durumda doktorunuza haber vermeniz gerekir. Evden uzakta ameliyat olduğunuzda o merkeze yakın yaklaşık 10 gün olmanız doktorunuza ulaşma sürenizi kısaltacaktır. Kaçaklarda uygun hastalarda ameliyatsız endoskopi ile de tedavi edilebilmektedir.

Emboli: Ameliyat esnasında veya sonrasında bacak toplar damarlarında pıhtı gelişip akciğer damarlarına bu pıhtıların atması sonucu hastanın hayati riske girmesidir. Ameliyat esnası ve sonrasında gerekli tedbirler alınırsa risk oldukça düşüktür. Bizim merkezimizde yapılan ameliyatların hiçbirinde emboli gelişmemiştir. Emboliyi önlemek amacıyla hastalara emboli çorabı, pnömotik kompresyon denen ameliyat esnasında ve ameliyat sonrası bacakta kalan masaj yapan bir cihaz bağlanmakta, ayrıca 15 güne kadar kan sulandırıcı kullanılmaktadır.

 

 

Yorum Yapın

Bilgi ve Başvuru Formu

X
Bilgi Formu