Telefon: +90 532 068 61 80 Eposta: obezitecerrahi@gmail.com

Mide Balonu


Mide Balonu

Kontrollü kilo kaybetme programları içinde endoskopik olarak ugulanan ve uygulanması en kolay olan yöntemdir. Kolay uygulanması avantaj olarak görünse de sadece 6 ay midede kalabiliyor olması ve mideden çıkarıldıktan sonra beslenme ve egzersiz programlarıyla yeterince desteklenmediği sürece verilen kilolaların kolayca alınıyor olması sınırlı tercih edilmesine neden olur. Mide balonu çoğunlukla acil ve hızlı kilo verilmesi gereken durumlarda, süper obez hastaların obezite ameliyatı öncesi bir miktar kilo verdirerek risklerinin azaltılması için ve obezite cerrahiden korkan hastalar için uygulanabilen bir yöntemdir.

Mide Balonu Nedir?

Mide balonu alınan gıdanın miktarını kısıtlama amacını taşıyan bir uygulamadır. Küre şeklinde olan mide balonu mideye ağız yolundan ameliyatsız olarak yerleştirilir ve sonuç olarak az miktarda gıda alınmasını sağlamaktadır. Alınan gıda miktarını azalmasıyla vücuda alınan enerji miktarı da azaldığından alınan enerjiden daha fazla enerji harcandığından kilo vermenin de yolu açılmış olmaktadır.

Mide Balonu Nasıl Takılır?

Mide balonu silikon elastomer malzemeden üretilen küre şeklinde bir tıbbi malzemedir. Bu tıbbi malzeme şişirilmemiş olarak ağız yolundan mideye yerleştirilmekte ve yerleştirildikten sonra midenin büyüklüğüne uygun olacak şekilde şişirilmektedir. Mide balonunun takıldığı hastanenin teknik olarak yeterli olması, operasyonu yapacak olan doktorun yetenekli ve başarısını kanıtlamış olması ve de kullanılan mide balonunun kaliteli olması mutlak gerekliliktir.

Mide Balonu Kimlere Takılır?

Mide balonu kilo problemi olan veya obezite tanısı konmuş hastalarda ameliyat korkusu veya ameliyat riski yüksek olan kişilere uygun olan bir operasyondur. Vücut kitle indeksi sonuçlarına göre fazla kilolu olan, birinci derce, ikinci derece veya morbid obezite olan kişilerin rahatlıkla uygulanan bir uygulamadır. Fazla kilolu kişilerin obezite hastası olup olmadığını anlaması için Obezite nedir ve derecelerinin neler olduğunu detaylarıyla araştırıp öğrenmesi kendisine uygun olan obezite ameliyatını seçebileceği anlamına gelmemektedir. Obezite cerrahi müdahalesinin ne olacağına ancak obezite doktoru karar verebilir ancak mide balonu taktırmanın kararını kişinin kendisi belirleye bilmektedir. Obezite cerrahisi nedir mide balonu taktırmak bir obezite ameliyatımı diye merak edenler için verilen yanıtı mide balonu taktırmanın tam olarak bir ameliyat olmadığıdır.

Mide Balonu Yorumları

Mide balonu taktıranlardan ilk alınan yorum operasyonun yarım gün içerinde çabucak ve kolayca tamamlandığı oluyor. Operasyonun hemen akabinde günlük hayatına devam etmenin ve sadece aldıkların gıdanın kalorisine dikkat ederek kilo vermenin yolunun açıldığını belirten mide balonu taktıranlar bu yöntemi daha önceden sonuç alamadıkları zorlu diyet ve egzersiz programlarıyla kıyasladıklarında çok rahat ve sonuç alınan bir uygulama olduğunu söylemektedirler.

Mide Balonu Fiyatları 2017

2017 mide balonu fiyatları  hızla yaygınlaşan ve bir çok avantajları olan bir operasyon olduğu için Türkiye genelinde ve stabil uygun bir yolda ilerlemektedir.

Mide Balonu Teknikleri:

Tecrübeli obezite cerrahı veya gastroenterologlar tarafından mideye endoskopik olarak sönük halde gönderilen balonun şişirilmesi ile uygulanır.

Mide Balonu Avantajları:

  • Müdahale süresi kısadır,
  • Uygulanışı diğer yöntemlere göre çok basittir, cerrahi gerektirmez, endoskopik olarak uygulanır,
  • Genellikle hastanede yatmayı gerektirmez,
  • Geriye dönüşümlüdür.

Mide Balonu Dezavantajları:

  • Sıklıkla görülen bulantı nedeniyle yaşam kalitesini olumsuz etkiler,
  • 6 ay kalabildiği için geçici bir yöntemdir,
  • Kilo kaybı cerrahi yöntemlere göre daha azdır
  • Kilo kaybının kalıcılığı uzun dönemde diğer yöntemlere göre azdır.
Bilgi ve Başvuru Formu

X
Bilgi Formu