Telefon: +90 532 068 61 80 Eposta: obezitecerrahi@gmail.com

Mide Bandı


mide bandi

Mide bandı diğer adı mide kelepçesi olan bu ameliyatta yuvarlak bilezik veya kelepçeye benzeyen iç kısmında şişirilebilen bir yastık tabakası olan aparat midenin giriş kısmının yaklaşık dört santim aşağısına midenin etrafını saracak şekilde yerleştirilerek yaştık tabakasıyla sıkıştırılarak mide girişinde bir küçük bir boğum olacak şekilde mideye yeni form verilir. Midenin giriş kısmında oluşturulan yaklaşık yarım çay bardağı kadar küçük hacimli bu kısım az gıda alınmasını sağlamaktadır.

Mide Bandı Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Ayarlanabilir mide bandı ameliyatında laparoskopik yöntem kullanılmakta ve genel anesteziyle hasta ameliyat edilmektedir. Karın kısmında maksimum beş veya bir giriş noktasından ayarlanabilir band takılabilmektedir. Ayarlanabilir bandın üzerinde bulunan şişirilebilen yastık tabakasına bağlı olan hortumun ucu cilt altında bırakılarak sonradan ayarlanabilmektedir.

Ayarlanabilir band diyet, egzersiz veya ilaçla obeziteden kurtulmaya çalışmış ancak başarılı olamamış morbid obezite hastalarına uygulanan ve iyi sonuç alınan bir obezite cerrahi yöntemidir. Detaylı obezite testinin yapılmasının ardından liderliğini uzman obezite doktorunun yaptığı bir ekiple beraber hastanın durumu tüm yönleriyle analiz edilir ve ayarlanabilir band ameliyatına karar verilebilmektedir.

Ayarlanabilir Mide Bandı Ameliyatı ve Mide Balonu

Ayarlanabilir band ameliyatının diğer ameliyatlardan en önemli farkı sindirim sisteminden herhangi bir parçanın kesilerek çıkarılmıyor olmasıdır. Mide balonu operasyonunda herhangi bir yara oluşmamakta ancak ayarlanabilir mide bandı ameliyatında karın bölgesinde yapılan laparoskopik müdahaleden dolayı küçük yara oluşması farkı vardır. Hastaneden hastaneye farklılık gösteren mide ameliyatı fiyatları araştırılması gereken ikinci derecede önemli bir noktadır.

Ayarlanabilir band ameliyatı sonrası kilo vermeyi belirleyen esas etken kişinin beslenme programıdır. Bandın kayması veya delinmesi gibi istisnai durumların dışında hastanın mide hacminin küçülmesinden kaynaklı alınan gıda miktarı kısıtlanmış ve kilo vermesinin yolu açılmış olmaktadır. Alınan gıdaların kalori kontrolünün yapılması tekrar kilo alınmaması için çok önemlidir. Ameliyat sonrasında uygulanan diyet hastanın metabolizmasına göre olması gerekmekte burada diyetisyenin uzmanlığı sürecin başarısını etkileyen önemli bir faktördür.

Bilgi ve Başvuru Formu

X
Bilgi Formu