Telefon: +90 532 068 61 80 Eposta: obezitecerrahi@gmail.com

Obezite Testi


Vücutta bulunan yağ oranın kesin tespiti için gerekli olan obezite testi tüm sağlık durumunuzun görülmesini ve tanıların konulmasını sağlamaktadır. Ayrıca obezitenin vücutta sebep olduğu rahatsızlıkların neler olduğu ve derecelerinin ne olduğu belirlenmesi ve yapılması gerekenlerin neler olduğunu belirlenmesini sağlamaktadır.

Test sonucunda alınan sonuç yani obezite hesaplanması kesin sonuç verdiği için obezite cerrahisi tarafından ilk ve önemli bir aşama olarak görülmektedir. Beden kitle indeksi BKİ hesaplanarak obezite hastalığı olup olmadığına kolaylıkla bakılabilmektedir. Eğer obezite aralığında çıkan bir sonuç varsa hemen bir obezite uzmanı bir doktora başvurulmalıdır.

Obezite Testi Sonuçlarına Göre Obezite Çeşitleri

Yapılan VKİ hesaplaması sonuçlarına göre obezite üç grup olarak belirlenmektedir. Vücut kitle indeksi yirmi beş ve otuz arası kişiler için birinci derece obezite hastası fazla kilolu teşhisi konulmakta, otuz ve kırk arası VKİ vücut kitle indeksi olanlar içinde ikinci derece obezite hastası teşhisi konulmaktadır. Üçüncü derece obezite hastalarında da VKI vücut kitle indeksi kırk ve üzerinde olmaktadır. Üçüncü derece obezite hastaları için Morbid obezite hastası da denilmektedir.

Obezite testi Vücut Kitle İndeksi (VKİ), Beden Kitle İndeksi (BMİ) veya Body Mass Index (BMI) hesaplamalırndan daha kapsamlı olan bir uygulamadır. Vücut kitle indeksi hesaplamasında boy ve kilo oranı sonuçları bize ilk etapta obezite hastalığı olup olmadığının tespitinde yardımcı olmakta bunun yanı sıra bel çevresinin ölçüleri obezite teşhisinde çok önemlidir.

Obezite Testi Sonrasında Obezite Tedavisi

Obezite testi sonuçlarına göre derecesi belirlenen obezite hastalığı konulan teşhise göre hastaya en uygun obezite tedavisi uygulanmaya başlanır. Aşırı obezite hastalığı olan hastalarda cerrahi müdahalenin kaçınılmaz olduğunu söyleyebiliriz. Birda fazla cerrahi müdahale yöntemi arasından hastanın sağlık durumuna uygun olan operasyon tercihi yapılmaktadır. Cerrahi müdahale sonrasında da çok dikkatli olunması gereken bir süreç işlemektedir. Cerrahi müdahale ve sonrasındaki süreç çok önemli bir süreçtir doktorun cerrahi başarısı kadar sonrasındaki süreçte hasta doktor uyumuda hayati önem arz etmektedir.

Bilgi ve Başvuru Formu
X
Bilgi Formu